Dabar aiškiai matau (I can see clearly now…)

Skrisdamas namo iš užsienio lėktuve išgirdau seną gerą dainą anglų kalba, kurioje yra žodžiai „I can see clearly now, the rain has gone“ (dabar aiškiai matau, lietaus nebėra), ir, berods, ten dar yra posmelis „all obstacles have dissapeared“ (visos kliūtys dingo). Daug apie tai galvojau.

Daug kas jau yra pastebėję, kad „aiškume slypi galia“. Per praėjusį mėnesį turėjau bėdų su dešine akimi – ji buvo paraudusi, patinusi, skaudėjo. Daktarė mano, kad galėjo įaugti blakstiena ir nors čia ne didelė bėda, teks tai atidžiai stebėti. Tačiau dėl šito man kurį laiką teko vaikščioti aiškiai nematant. Nustebau kaip greitai tai tapo „normalu“. Pradžioje tai mane erzino, vėliau tik šiek tiek, tačiau po savaites aš jau nebepastebėjau. „Pamiršau“, kad man kažkas ne taip su rega. Kaip greitai žmogus gali prie visko priprasti!

Ar supratote metaforą?

Visi einame per gyvenimą varžomi apribojimų ar prielaidų, kuriuos būtų lengva sutaisyti „praplovus akis“, tačiau mes to nežinome. Nežinome, ką sugebame tol, kol neatrandame paslėptus gebėjimus, kuriuos visą laiką turėjome.

Visi mes turime panašių pavyzdžių iš savo ar artimųjų gyvenimo.

Man tai buvo regėjimo sutrikimas. Kitiems tai talento, apie kurį nežinojo, atradimas. Atsimenu draugą mokykloje, kuris bijojo kalbėti prieš klasę. Tačiau buvo pamoka, kurioje visi buvo priversti stotis ir kalbėti. Jis pabandė ir perskaitė ištrauką iš kažkokios knygos ir jam puikiai pavyko! Jis taip nustebo ir mes apie tai dar daug kartų kalbėjome, manau tai pakeitė jį visam likusiam gyvenimui.

Ar esate kada ragavę naujo maisto, įsitikinę, kad nepatiks ir staiga supratote, kad tai nuostabiai skanu? O ar esate nenorėję eiti į koncertą ar muziejų ir ten nuėjote tik todėl, kad kažkas Jus „privertė“ – o vėliau paaiškėjo, kad buvo labai smagu? Pavyzdžių apstu aplinkui. Ir vis vien mes nenorime eksperimentuoti, nes tai „nepatogu“!

Aš jau ne kartą rašiau apie tai, kaip svarbu bandyti naujus dalykus ir aplankyti neregėtas vietas. Manau labai svarbu bandyti naujus hobius, kurie nesiseka! Nes tai moko Jus to, ką budistai vadina „pradedančiojo mąstymas“ – gebėjimo būti smalsiam ir priimti informaciją.

Štai keletas pasiūlymų.

Galite palydėti draugą į maldos namus, kurie skiriasi nuo Jūsų religijos. Arba pabandykite dalyvauti politinės paramos kampanijoje už kandidatą, kuris Jums nepatinka, tik dėl patirties. Arba nusiveskite savo žmoną ar draugą į restoraną, kur paprastai neitumėte!

Esu įsitikinęs, kad mes visi turime didžiulį neišnaudotą potencialą. Tačiau kaip mano pavyzdyje su akimi mes „nematome“ galimybių, kurios mus supa. Pabandykite būti drąsūs, išeikite iš komforto zonos.

Gal kaip toje senoje dainoje Jūs pamatysite, kad galite aiškiau matyti ir kad „visos kliūtys dingo“.