Ką renkatės – malonumą ar laimę?

Neseniai vėl perskaičiau Martin Seligman knygą „Autentiška laimė“ (angl. „Authentic Hapiness“) ir joje autorius aiškiai atskiria du dalykus. Ką verčiau jausite – laimę ar malonumą?

Įdomus klausimus, nes mūsų kultūroje paprastai renkamės malonumą. Grįžtant prie Froido argumento, kad mūsų elgesys priklauso nuo mūsų troškimo išvengti skausmo ir gauti kuo daugiau malonumo, moderni visuomenė aiškiai pasirinko malonumą. Seligman‘as teigia, kad tai ilgainiui klaida ir tai neprives prie gero.

Seligman‘o argumentas taip, kaip aš jį suprantu.

Beveik visi malonumai duoda didžiausią pasitenkinimą, kai yra su saiku. Jis atkreipia dėmesį į tai, kad jei valgome saldainius tik kartais, malonumą jie suteikia didžiulį. Tačiau jei valgome vieną po kito, mums labai greitai dingsta malonumas, o jei dar esame priversti tęsti – mums net gali pasidaryti bloga.

Taip yra beveik su visais malonumais. Įsivaizduokite, kad turėtumėte be perstojo kimšti mėgstamiausią maistą arba kad Jums kiaurą parą darytų nugaros masažą. Netgi seksas yra sekinantis po tam tikro taško.

Nors malonumai – geras maistas, geras vynas, geri draugai ir t. t. – yra puikus gyvenimo priedas, mūsų visuomenė perlenkė lazdą bandydama vartoti malonumus be sustojimo. Mums reikia vis daugiau ir daugiau žaislų, vis daugiau ir daugiau malonumų nesuvaldomame siekyje prasiblaškyti ir galų gale tų „malonumų“ mums pasidaro negana. Statistika aiški. Įrodymas: malonumas dėl malonumo neduoda rezultatų!

Įdomus faktas: kai žmones tikrino televizijos žiūrėjimo metu paaiškėjo, kad net kai jie žiūri komedijas ir juokiasi jų būsena primena lengvą depresiją! Pamąstykite apie tai ir to pasekmes!

Įdomu tai, kad kai mes malonumą pakeičiame kažkuo prasmingu mūsų laimės jausmas iš tiesų padidėja ir tas padidėjimas tęsiasi ilgą laiką!

Seligman‘as apibrėžia „kažką prasmingo“ mūsų vertybių laikymusi arba ilgalaikių tikslų pasiekimu. Jis cituoja begalę tyrimų, kurie rodo, kad žmonės kurie pasiekia ilgalaikius tikslus yra daug laimingesni negu tie, kurie telkiasi pagrinde į malonumus ar linksmybes.

Įdomu stebėti kaip mokslas prisiveja per amžius žinomas tiesas, ar ne? Prieš tūkstančius metų dvasingumo vadovai, poetai mums siūlė daryti tai, kas svarbu, užsiimti tuo, kas liks po mūsų, o ne vaikytis momentinių malonumų.

Dabar mokslas pripažino, jie teisūs!

Jei norite daugiau laimės ir ilgalaikio pasitenkinimo – derinkite mažus kiekius malonumų (šokoladas, pramogų parkai) su dideliu kiekiu laiko, skirto savo tikslų ir svajonių pasiekimui. Per daug šokolado priveda prie persisotinimo ir apgailestavimo, tuo tarpu nenuilstami veiksmai mūsų svarbiuose tiksluose sukuria „gyvenimą, kurio norime“. Pasirinkimas Jūsų. Ką renkatės?

Siekite laimės. Tai geriausias pasitenkinimas!